Respuesta :
Mass of Cu : 95.319 g
Further explanation
Given
9.03 x 10²³atoms of Copper
Required
mass of Cu
Solution
The mole is the number of particles(molecules, atoms, ions) contained in a substance
1 mol = 6.02.10²³ particles
Can be formulated
N=n x No
N = number of particles
n = mol
No = Avogadro's = 6.02.10²³
Mol of Copper :
n = N/No
n = 9.03 x 10²³/6.02.10²³
n = 1.5
Mass of Copper :
= mol x Ar Cu
= 1.5 x 63,546 g/mol
= 95.319 g
9.03 × 10²³ atoms of copper have a mass of 95.3 g.
We want to convert 9.03 × 10²³ atoms of copper to grams. We will need a series of conversion factors.
What is a conversion factor?
A conversion factor is an arithmetical multiplier for converting a quantity expressed in one set of units into an equivalent expressed in another.
- Step 1: Convert 9.03 × 10²³ atoms to moles
The required conversion factor is Avogadro's number: there are 6.02 × 10²³ atoms in 1 mole of atoms.
9.03 × 10²³ atoms × (1 mol/6.02 × 10²³ atoms) = 1.50 mol
- Step 2: Convert 1.50 moles to grams
The required conversion factor is the molar mass of copper: 63.55 g/mol.
1.50 mol × 63.55 g/mol = 95.3 g
9.03 × 10²³ atoms of copper have a mass of 95.3 g.
Learn more about Avogadro's number here: https://brainly.com/question/7287712