Respuesta :

Answer:

19800kgm/s

Explanation:

Given parameters:

Mass of car  = 900kg

Velocity  = 22m/s

Unknown:

Momentum of the car  = ?

Solution:

The momentum of a body is the quantity of motion it possess.

 So;

        Momentum  = mass x velocity

So;

   Momentum  = 900 x 22  = 19800kgm/s

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS