Respuesta :

Answer:

The Potential Energy of the stretched spring is = 1.975 J

Explanation:

Recall that the potential energy of a spring of constant k stretched x\a distance x is given by the formula:

U = 1/2  k x^2

Therefore in our case, converting the stretch from cm of meters (0.05 m), this is

U = 1/2 * 79 * 0.05 J = 1.975 J

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico