Answer:
F = 1071.08 N
Explanation:
Given that,
The radius of the circular track, r = 3.23 m
Speed of the car, v = 3.72 m/s
The mass of the car, m = 250 kg
We need to find the net force acting on it. The centripetal force will act on it and it is given by the relation as follows :
[tex]F=\dfrac{mv^2}{r}\\\\F=\dfrac{250\times (3.72)^2}{3.23}\\\\F=1071.08\ N[/tex]
So, the net force acting on the car is 1071.08 N.