Respuesta :

The answer is 46 cents an ounce

Answer:

Ice cream per ounce = $0.46

Step-by-step explanation:

6 ounces of ice cream costs $2.75

Unit rate = [tex]\frac{2.75}{6}[/tex]

Unit rate = $0.458

Unit rate = $0.46

Therefore,

Ice cream per ounce = $0.46

ACCESS MORE
EDU ACCESS