Respuesta :
Answer:
Ice cream per ounce = $0.46
Step-by-step explanation:
6 ounces of ice cream costs $2.75
Unit rate = [tex]\frac{2.75}{6}[/tex]
Unit rate = $0.458
Unit rate = $0.46
Therefore,
Ice cream per ounce = $0.46
Answer:
Ice cream per ounce = $0.46
Step-by-step explanation:
6 ounces of ice cream costs $2.75
Unit rate = [tex]\frac{2.75}{6}[/tex]
Unit rate = $0.458
Unit rate = $0.46
Therefore,
Ice cream per ounce = $0.46