Respuesta :
v + f = a + 2
15 + f = 24 + 2
f = 26 - 15
f = 11 (11 faces)
height = 43 m
d = 14m
r = 7 m
A = π.r.g
g² = r²+h²
g² = 7²+43²
g² = 1898
g = \/1898
g ~ 43,56 m
A = π.r.g
A = π.7.43,56
A = 304,92 π
A = 304,92*3,14
A = 957,45 m² (área lateral)
15 + f = 24 + 2
f = 26 - 15
f = 11 (11 faces)
height = 43 m
d = 14m
r = 7 m
A = π.r.g
g² = r²+h²
g² = 7²+43²
g² = 1898
g = \/1898
g ~ 43,56 m
A = π.r.g
A = π.7.43,56
A = 304,92 π
A = 304,92*3,14
A = 957,45 m² (área lateral)
Answer:
Faces=11 faces
surface area=1112 square meters
slant height=4.5 cm
Step-by-step explanation:
Part 1: Given that
Vertices=15
Edges=24
we have to find the number of faces by using Euler's formula
Euler's formula shows the relation between vertices, edges and face for convex polyhedron.
It states that the number of vertices and faces is exactly 2 more than no. of edges i.e
V-E+F=2
⇒ 15-24+F=2
⇒ F=2+24-15=11
Hence, number of faces are 11
Part 2: Given the height and diameter of cone
Height=43 m
Diameter=14 m
∴ [tex]Radius=\frac{1}{2}\times 14=7m[/tex]
[tex]\text{surface area of cone=}\pi r(r+\sqrt{h^2+r^2})[/tex]
[tex]=\frac{22}{7}\times 7(7+\sqrt{7^2+43^2})=1112.01\sim 1112 m^2[/tex]
Part 3: Given
[tex]\text{The lateral area of a cone is }612 cm^2[/tex]
Radius=43 cm
[tex]Area=\pi rl=\frac{22}{7}\times 43\times l[/tex]
[tex]612= \frac{22}{7}\times 43\times l[/tex]
[tex]\frac{612 \times 7}{22\times 43}=l[/tex]
[tex]l=4.5285\sim 4.5 cm[/tex]