jaa6hsiv5agabil jaa6hsiv5agabil
  • 28-10-2016
  • Mathematics
contestada

If you drive 50 miles each week and your car gets 25 miles to the gallon with gas costing $4.00 per gallon, how much gas will you have to buy?

Respuesta :

kaeMST
kaeMST kaeMST
  • 28-10-2016
For one week you would need to buy 2 gallons costing $8.00
Answer Link

Otras preguntas

How close to North Korea is Inchon?
The volume of a rectangular prism is 270 cubic centimeters. The height of the prism is 5 centimeters. What should the length and width of the prism be? Explain
Three friends go bowling the cost per person per game is $ 5.30 the cost to rent shoes is $ 2.50 per person.Their total cost is $ 55.20 how many games did they
Three friends go bowling the cost per person per game is $ 5.30 the cost to rent shoes is $ 2.50 per person.Their total cost is $ 55.20 how many games did they
How many “dots” would be around the central atom in the Lewis structure of S? A) 5 B) 6 C) 7 D) 4
What caused Portugal to finallywithdraw from its African colonies?
"Pilgrim progress" what does the town vanity symbolize?
solve the following problem: (12×10^9)÷(6×10^5)
Can someone help me with this whole page? Hurry it's due Monday!
what british policy did american colonists protest at the boston tea party