Answer:
Alison saves $339 in 11.3 month.
Step-by-step explanation:
Given : Alison saves $29.26 each month.
To find : How many months will it take her to save enough money to buy a stereo for $339.12.
Solution : We have given
Alison saves $29.26 in = 1 month .
By estimate Alison saves $30 in = 1 month .
Alison saves $1 in = [tex]\frac{1}{30}[/tex] month.
Alison saves $339 in = [tex]\frac{339}{30}[/tex] month.
Alison saves $339 in = 11.3 month.
Therefore, Alison saves $339 in 11.3 month.