If there is a loss of 5.63 x 10-7kg of mass in a nuclear reaction, how many Joules of energy would be released? Recall that c = 3x108 m/s.

Respuesta :

Thank you for posting your question here at brainly. 

E = mc^2 
where E is the energy in joules, 
m is the mass in kilograms, 
and c is the speed of light. 

E = mc^2 
E = (5.63 x 10^-7 kg)(3 x 10^8 m/s)^2 
E = 5.07 x 10^10 J 


Answer:

D for Plato , 5.07 x 10^10

Explanation:

3x10^8)^2 * 5.63x10^-7 = 5.07 x 10^10

ACCESS MORE
EDU ACCESS