answer all 4 for braininess

Answer:Number 1 .is 33 because its the nearest number
number 2. is 3 dollars a pound s
number 3. she would take 22 minutes to walk 3.3 miles
number 4 he would drive 166 miles plz brainliest plz
Step-by-step explanation:
1.
296÷8=37
2.
15.98÷2=7.99 per pound
7.99x3=23.97
3.
3.5÷0.5=7 times as many
11x7=77 minutes or 1 hour 17 minutes
4.
500÷8=62.5 per hour
62.5x3=187.5