Answer:
No options presented but the entry below should be right.
$2,600 worth of merchandise was purchased but $600 was returned so Net accounts receivable:
= 2,600 - 600
= $2,000
Company paid the full amount on July 12 which is within the 10 days required for a discount so they get a 3% discount:
= 2,000 * ( 1 - 3%)
= $1,940
Date Account details Debit Credit
July 12 Accounts Payable $2,000
Cash $1,940
Merchandise inventory $60