An automobile manufacturer finds that 1 in every 2500 automobiles produced has a particular manufacturing defect. ​(a) Use a binomial distribution to find the probability of finding 4 cars with the defect in a random sample of 7000 cars. ​(b) The Poisson distribution can be used to approximate the binomial distribution for large values of n and small values of p. Repeat​ (a) using a Poisson distribution and compare the results.

Respuesta :

Answer:

a) 0.1558 = 15.58% probability of finding 4 cars with the defect in a random sample of 7000 cars.

b) 0.1557 = 15.57% probability of finding 4 cars with the defect in a random sample of 7000 cars. These probabilities are very close, which means that the approximation works.

Step-by-step explanation:

Binomial distribution:

The binomial probability is the probability of exactly x successes on n repeated trials, and X can only have two outcomes.

[tex]P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}[/tex]

In which [tex]C_{n,x}[/tex] is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.

[tex]C_{n,x} = \frac{n!}{x!(n-x)!}[/tex]

And p is the probability of X happening.

Poisson distribution:

In a Poisson distribution, the probability that X represents the number of successes of a random variable is given by the following formula:

[tex]P(X = x) = \frac{e^{-\mu}*\mu^{x}}{(x)!}[/tex]

In which

x is the number of sucesses

e = 2.71828 is the Euler number

[tex]\mu[/tex] is the mean in the given interval.

To use the Poisson approximation for the binomial, we have that:

[tex]\mu = np[/tex]

1 in every 2500 automobiles produced has a particular manufacturing defect.

This means that [tex]p = \frac{1}{2500} = 0.0004[/tex]

a) Use a binomial distribution to find the probability of finding 4 cars with the defect in a random sample of 7000 cars.

This is [tex]P(X = 4)[/tex] when [tex]n = 7000[/tex]. So

[tex]P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}[/tex]

[tex]P(X = 4) = C_{7000,4}.(0.0004)^{4}.(0.9996)^{6996} = 0.1558[/tex]

0.1558 = 15.58% probability of finding 4 cars with the defect in a random sample of 7000 cars.

(b) The Poisson distribution can be used to approximate the binomial distribution for large values of n and small values of p.

Using the approximation:

[tex]\mu = np = 7000*0.0004 = 2.8[/tex]. So

[tex]P(X = x) = \frac{e^{-\mu}*\mu^{x}}{(x)!}[/tex]

[tex]P(X = 4) = \frac{e^{-2.8}*(2.8)^{4}}{(4)!} = 0.1557[/tex]

0.1557 = 15.57% probability of finding 4 cars with the defect in a random sample of 7000 cars. These probabilities are very close, which means that the approximation works.

ACCESS MORE
EDU ACCESS