Answer:
[tex]P=-60W[/tex]
Explanation:
From the question we are told that
Force of power [tex]F=8Ni+-4Nj[/tex]
Velocity of power [tex]V=-7m/si+1m/sj[/tex]
Generally the equation for power is mathematically represented as
[tex]Power=Force *Velocity[/tex]
[tex]P=F *V[/tex]
Generally the dot product of F and V is mathematically given as
[tex]P=[/tex] [tex]\begin{vmatrix}8 & -4\end{vmatrix} .[/tex][tex]\begin{vmatrix}-7 & 1\end{vmatrix}[/tex] [tex]=-56-4[/tex]
[tex]P=-60W[/tex]