Respuesta :
I think the correct answer would be -1. The formal charge on the sulfur atom is therefore 6 - (6 + 2/2) = -1. Formal charge is equal to the valence electrons minus the nonbonding electrons minus one half of the bonding electrons. Hope this answers the question. Have a nice day.
Answer:
Both the S and O belong to group 6A elements, thus, both possess similar valence electrons, that is, six and equivalent sharing of bonding electrons. The formal charge is determined by using the formula, formal charge = valence electrons - (nonbonding electrons + bonding electrons)
The formal charge on the sulfur atom in SO is:
Formal charge on S atom = 6 - (4 + 2) = 0
Hence, the formal charge on the S atom is 0.