Please help me answer these 3 questions
![Please help me answer these 3 questions class=](https://us-static.z-dn.net/files/d51/3055a6dbf42881b07f3bb48f601bd945.png)
Answer:
I never did this before but i am working on it ok
Step-by-step explanation:
Answer:
1.Her average score is 20
Step-by-step explanation:
8 + 9 + 13 = 30
-7 + -3 = -10
30 + -10 = 20
Answer:
2.$1.75
Peter signed up for a program that costs $10.50 per month to stream movies to his computer.
He decided to cancel his service after 5/6 month
So,has to pay for the amount of time he used the service:
$10.50 • 5/6 = $1.75 • 5 = $8.75
The amount of money peter has after paying for the service is
$10.50 - $8.75 = $1.75
Answer:
3.
All fruit is $0.80 per pound.Converting fractions to decimals, 1/8 = 0.125 and 1/4 = 0.25.We can multiply these decimals and 0.8 together to find the price paid for each fruit.When you do it correctly,here are your answer.
Apples:$0.10
Pears:$0.20
Bananas$1
Now, we can add those prices together to get $1.30.Maggie spent $4.05 total. We need to find out how much she spent on cheese.To find this amount, subtract both numbers.4.05 - 1.30 is 2.75.There. Maggie spent $2.75 on cheese.