Addison prepared 30 kilograms of dough after working 3 hours. How many hours did Addison work if she prepared 50 kilograms of dough? Assume the relationship is directly proportional.

Respuesta :

Answer:

Addison worked 5 hours

Step-by-step explanation:

Proportions

A direct proportion is a relation between variables where their ratio is a constant value. This means that if y and x are proportional, then:

y = kx

Where k is the constant of proportionality.

The relationship between the number of kilograms of dough Addison prepares (y) is proportional to the number of hours he works on it (x).

Knowing he prepared y=30 kilograms of dough after t=3 hours, we substitute in the function:

30 = 3k

Solving for k:

k = 30/3 = 10

The relationship is:

y = 10x

If he prepared y=50 kg of dough, then:

50 = 10x

Solving for x

x = 50/10 = 5

Addison worked 5 hours

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico