A playground slide is 14.5 feet long with an 8.5-foot tall ladder.

A playground slide is 14.5 feet long and has an 8.5 foot tall ladder. The angle formed by the ladder with the ground is 90 degrees. The angle formed by the slide with the ground is x.

What is the measure of the angle that the slide makes with the ground, x, to the nearest degree?

28°
36°
54°
62°

Respuesta :

Answer:

✓36°

Step-by-step explanation:

The measure of the angle that the slide makes with the ground ,x is approximately 36°

Right triangle:

Right triangle are triangles that has one of its angle as 90 degrees. Therefore, the sides can be found using trigonometric ratios.

The playground slide is the hypotenuse of the triangle.

The ladder height is the opposite side of the triangle.

Therefore,

sin x = opposite / hypotenuse

sin x = 8.5 / 14.5

sin x = 0.58620689655

x = sin ⁻¹ 0.58620689655

x = 35.8878098202

x = 36°

learn more on right triangle here: https://brainly.com/question/3995692

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico