If the specific heat of water is 4,186 J/kg∙°C, how much heat is required to increase the temperature of 1.2 kg of water from 23 °C to 39 °C?

Respuesta :

Answer:

8.0 × 10⁴ J

Explanation:

Step 1: Given data

  • Specific heat of water (c): 4,186 J/kg.°C
  • Mass of water (m): 1.2 kg
  • Initial temperature: 23 °C
  • Final temperature: 39 °C

Step 2: Calculate the change in the temperature

ΔT = 39 °C - 23 °C = 16 °C

Step 3: Calculate the heat required (Q)

We will use the following expression.

Q = c × m × ΔT

Q = 4,186 J/kg.°C × 1.2 kg × 16 °C

Q = 8.0 × 10⁴ J

ACCESS MORE
EDU ACCESS