A block of lead has dimensions of 4.50 cm by 5.20 cm by 6.00 cm. The block weighs 1587 g. From this information, calculate the density of lead.

Respuesta :

AL2006
Density = mass / volume. Mass = 1587g. Volume = 4.5cm x 5.2cm x 6cm = 140.4 cubic-cm. Mass/volume = 1587/140.4 = 11.3 g/cm^3.
Lanuel

The density of lead is 11.30 g/cm^3

Given the following data:

  • Length = 4.50 cm
  • Width = 5.20 cm
  • Height = 6.00 cm
  • Mass of lead = 1587 g

To find the density of lead;

First of all, we would determine the volume of the block of lead by using the formula;

[tex]Volume = length * width * height[/tex]

Substituting the values into the formula, we have;

Volume = 4.50 * 5.20 * 6.00

Volume = 140.4 cm^3

Next, we find the density of lead;

[tex]Density = \frac{Mass}{Volume}[/tex]

Substituting the values into the formula, we have;

[tex]Density = \frac{1587}{140.4}[/tex]

Density = 11.30 g/cm^3

Therefore, the density of lead is 11.30 g/cm^3

Find more information: https://brainly.com/question/5995838

ACCESS MORE
EDU ACCESS