Respuesta :

5.20/4.16=1.25
5.20 is apples
4.16 is $
1.25 is $ per pound
First, let's set up our information:

(Don't forget your "Let" statement!)

Let x represent the cost of 1 pound of apples.

4.16 pounds = $5.20
    1 pound           $x

Now we can solve for x!

$x = $5.20 x 1 ÷ 4.16 pounds
$x = 1.25

Therefore, one pound of apples costs $1.25.

Hope this helps!
Message me if you have any questions :)
ACCESS MORE
EDU ACCESS