Respuesta :
First, let's set up our information:
(Don't forget your "Let" statement!)
Let x represent the cost of 1 pound of apples.
4.16 pounds = $5.20
1 pound $x
Now we can solve for x!
$x = $5.20 x 1 ÷ 4.16 pounds
$x = 1.25
Therefore, one pound of apples costs $1.25.
Hope this helps!
Message me if you have any questions :)
(Don't forget your "Let" statement!)
Let x represent the cost of 1 pound of apples.
4.16 pounds = $5.20
1 pound $x
Now we can solve for x!
$x = $5.20 x 1 ÷ 4.16 pounds
$x = 1.25
Therefore, one pound of apples costs $1.25.
Hope this helps!
Message me if you have any questions :)