Respuesta :

1.0g/cm3 means that the mass of one cm3 is 1.0g
The easiest method to use is the rule of three, and let x be the mass of 10.0 cm3 of water
1g -- > 1.0 cm3
x --> 10.0 cm3

x= (10*1)/1
x=10.0 g

So the mass of 10.0 cm3 of water is 10.0g

Hope this Helps! :)

Answer:

mass = density × volume

The density of the sample is 1.0 g/cm3, and the volume is 10.0 cm3. Plug in the values and solve:

mass = 1.0 × 10.0 = 10 g

The mass of 10.0 cm3 of water is 10 grams.

I hope I helped you out!  :)))

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico