Respuesta :

Answer:

$0.25/1oz

Step-by-step explanation:

$4.00 / 16oz = $0.25 per ounce

Answer:

The answer is D) $0.25 for every 1 oz

Step-by-step explanation:

In order to find a unit cost of something, you divide the amount of money per item, by the amount of the product. So, you divide 4/16 and get .25. Then you know already that that is the unit cost. So, every 1 oz of the product costs 25 cents. Hope this helps :)

ACCESS MORE