A boy whirls a ball on a string in a horizontal circle of radius 0.65 m. If the ball is traveling at 9 m/s, what is the centripetal acceleration

Respuesta :

Answer:

ac = 124.6 m/s²

Explanation:

When an object executes a uniform circular motion, acceleration is produced in it due to a change in its direction during the motion. This acceleration is called the centripetal acceleration. The formula used to find this acceleration is given as follows:

[tex]a_{c} = \frac{v^{2}}{r}\\[/tex]

where,

ac = centripetal acceleration = ?

v = speed = 9 m/s

r = radius = 0.65 m

Therefore,

[tex]a_{c} = \frac{(9\ m/s)^{2}}{0.65\ m}\\[/tex]

ac = 124.6 m/s²

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico