takiyahrobertson99 takiyahrobertson99 19-01-2021 Mathematics contestada if the farmer sold 12 apples for 5 dollars what was the cost of each apple how much did it cost to buy 5 apples at the same time rate? guesstimate a logical answer or skeatch a graph. then solve using m=y/x.