Answer:
0.0083km or 8.3m
Explanation:
Given parameters:
Distance = 5km
Time = 10min
Unknown:
Distance moved in 1sec = ?
Solution:
To solve this problem, let us first find the speed of the motorbike.
Speed = [tex]\frac{distance}{time}[/tex]
Speed = [tex]\frac{5}{10}[/tex] = 0.5km/min
So;
In 1sec:
60 sec = 1 min
1 sec = [tex]\frac{1}{60}[/tex]min
Distance moved in 1sec = speed x time
Distance moved = 0.5km/min x [tex]\frac{1}{60}[/tex]min = 0.0083km or 8.3m