Respuesta :
This is basically dependent on linear equation in 2 variables.
First, we write the equations for these down. Here they are:
2 sandwiches and a juice:
2x + y = £3.4
Four sandwiches and three juices:
4x + 3y = £7.2
Now, lets use 1 equation to find the value of x.
Here's how
We take the equation, 4x + 3y = £7.2
4x = 7.2 - 3y
x = [tex]\frac{7.2 - 3y}{4}[/tex]
Once you found x, plug this value into the other equation.
So you'd get:
2([tex]\frac{7.2 - 3y}{4}[/tex]) + y = £3.4
Multiply and you get:
[tex]\frac{7.2 - 3y}{2}[/tex] + y = £3.4
Now, make the denominators same and you get:
[tex]\frac{7.2 - 3y}{2}[/tex] + [tex]\frac{2y}{2}[/tex] = £3.4
So, you get:
[tex]\frac{7.2-y}{2}[/tex] = £3.4
Bring the 2 to the other side and you get:
7.2 - y = 6.8
y = 7.2 - 6.8 = 0.4
Therefore, 1 sandwich costs £0.4
That's it really :D