Respuesta :

fxvuu

Answer:

the price of a juice is $0.4

Step-by-step explanation:

This is basically dependent on linear equation in 2 variables.

First, we write the equations for these down. Here they are:

2 sandwiches and a juice:

2x + y = £3.4

Four sandwiches and three  juices:

4x + 3y = £7.2

Now, lets use 1 equation to find the value of x.

Here's how

We take the equation, 4x + 3y = £7.2

4x = 7.2 - 3y

x = [tex]\frac{7.2 - 3y}{4}[/tex]

Once you found x, plug this value into the other equation.

So you'd get:

2([tex]\frac{7.2 - 3y}{4}[/tex]) + y = £3.4

Multiply and you get:

[tex]\frac{7.2 - 3y}{2}[/tex] + y = £3.4

Now, make the denominators same and you get:

[tex]\frac{7.2 - 3y}{2}[/tex] + [tex]\frac{2y}{2}[/tex] = £3.4

So, you get:

[tex]\frac{7.2-y}{2}[/tex] = £3.4

Bring the 2 to the other side and you get:

7.2 - y = 6.8

y = 7.2 - 6.8 = 0.4

Therefore, 1 sandwich costs £0.4

That's it really :D

ACCESS MORE