Respuesta :

Given that,

Initial velocity of the airplane = 66 m/s

Distance = 560 m

Final velocity of the airplane = 0 (stops)

To find,

Acceleration of the airplane.

Solution,

Let us consider that a is the acceleration of the airplane. We can find it using third equation of motion as follows :

[tex]v^2-u^2=2as\\\\a=\dfrac{v^2-u^2}{2s}\\\\a=\dfrac{0^2-66^2}{2(560)}\\\\a=-3.9\ m/s^2[/tex]

Therefore, the acceleration of the airplane is [tex]-3.9\ m/s^2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico