Answer:
Calculate the force caused by gravity on the basic pulley system using the following equation: G = M x n (gravitational acceleration). The gravitational acceleration is a constant equal to 9.8 m/s². The mass M = 9g, so G = 9g x 9.8 m/s² = 88.2gm/s², or 88.2 newtons
Explanation:
-^-