needa get this math home work done pls help :’)
![needa get this math home work done pls help class=](https://us-static.z-dn.net/files/d3e/68239ae3513d1e938d4031acea0df817.png)
yeye bro I got you
Answer:
g x 1.99 + 19.99 OR 1.99g + 19.99
Step-by-step explanation:
The cost is 1.99, you multiply 1.99 by the amount of games you are buying (g) to get the total cost. for example:
1 game = 1.99
2 games = 3.98 -> 3.99 (rounded)
3 games = 5.97 -> 5.99 (rounded)
equation:
(2 games)
1.99 x 3 (amount of games) =
step 2
you just add 19.99 for the membership fee
1.99g also equals 1.99 x g because its algebra.. duh