charmainejohnson123 charmainejohnson123
  • 17-01-2021
  • Mathematics
contestada

Aliyah $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10.how much did each Pencil cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-01-2021

Answer:

2 dollars

Step-by-step explanation:

24-10=14

7 pencils cost 14 dollars

1 pencil costs 2 dollars

please give me brainliest!!

Answer Link
musicalstarcat
musicalstarcat musicalstarcat
  • 17-01-2021
24 - 10 = 14
Divide by 7 = 2
1 Pencil = $2
Answer Link

Otras preguntas

the worthingtons love to travel, so when they retired they sold their house and purchased a motor home valued at $165,000. they tow their car, valued at $32,000
If the line x/2 + y/2 = 1 passes through the point of intersection of the lines x+y=3 and 2x-3y = 1 and is parallel to the line y = x-6, then find the values of
WILL GIVE BRAINLIST TO BEST ASNWER!!!! TIM ED TEST whats the answer? 23-7=6-3x SH OW WORK
considering that the preamble to the constitution states that part of forming a more perfect union is to establish justice, what did martin luther king, jr., me
help please i just need the correct answer
Paraphrase this passage about Rosa Parks.
Given: mAngleADE = 60° and mAngleCDF = (3x + 15)° Prove: x = 15 3 lines are shown. A line with points E, D, C intersects a line with points A, D, F at point D.
Find the difference quotient of the function, V(x) = x³, and use it to find the average rate of change of V as h 120 changes from 10 to 10.05 meters. O 3x²+3xh+
my gf needs help with her work and I'm not very good at geometry, pls help​
population education helps for tackle the general issue justify​