Respuesta :
Answer:
Displacement, d = 75 km
Explanation:
Given that :
The speed of the ship is 15 km/h. It travels for 5 h.
To find :
The displacement of the ship
Solve :
Let d is the displacement of the ship. It can be calculated using the definition of velocity. The total displacement per unit time is called the velocity of an object.
[tex]v=\dfrac{d}{t}[/tex]
On rearranging,
[tex]d=v\times t[/tex]
[tex]d=15\ km/h\times 5\ h[/tex]
d = 75 km
Therefore, the ship's displacement is 75 km.