======================================================
Explanation:
From 1:45 to 2:15 is a span of 30 minutes, or 30/60 = 1/2 = 0.5 hour.
From 2:15 to 3:15 is a span of 1 hour
In total, the entire duration is 0.5 hr + 1 hr = 1.5 hours
------------
Multiply the speed with the time value to get the distance traveled
distance = rate*time
distance = (65 mph)*(1.5 hrs)
distance = (65*1.5) miles
distance = 97.5 miles