Respuesta :
Answer:
240 girls
Step-by-step explanation:
Let number of girls be x.
160:x = 2:3
Multiply right side by 80--> 160:x = 160:240
x=240.
So there are 240 girls.
Answer:
There should be 240 girls.
Step-by-step explanation:
Ultimately, you want 40% of the school to be boys and 60% of the school to be girls which equal to the ratio 2:3. Divide 160 by 2 to get 80 for the first part of the ratio, then you should multiply that number by 3 to get 240 as the number of girls in that school.
The ratio should be 160:240 when you put the number of boys and girls in this situation.