The mass of Tin in alloy = 50 g
Given
10% tin, 16% antimony, and 74% lead.
mass of alloy = 500 g
Required
grams of tin
Solution
The mass percent of each component of the mixture shows the mass ratio of each component
%tin in alloy = 10%, so mass of tin :
[tex]\tt 10\%\times 500~g=50~g[/tex]