The mole fraction of KCl = 0.105
Given
%w/w KCl = 32.7
Required
the mole fraction of KCI
Solution
For 100 g solution : KCl = 32.7 g, H₂O = 67.3 g
mol KCl :
[tex]\tt \dfrac{32.7}{74.55~g/mol}=0.439[/tex]
mol H₂O :
[tex]\tt \dfrac{67.3}{18.016}=3.74[/tex]
total mol of solution = 0.439+3.74=4.179
mol fraction of KCl :
[tex]\tt \dfrac{0.439}{4.179}=0.105[/tex]