Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
h(t) = -16t² + 14400
0= -16t² + 14400
(1/-16)×-14400=-16t²(1/-16)
900=t²
[tex]\sqrt{900} =\sqrt{t^{2}}[/tex]
30=t
Hence, the time taken in seconds for barometer to hit the ground is 30.
A barometer falls from a weather balloon from a height of 14400, this means that the initial height is 14,400 ft.
How many seconds will it take for the barometer to hit the ground?
The initial height of a barometer is 14,400 ft.
After the barometer falls from a weather balloon it hits the ground and final height is 0.
So, the equation h(t)= -16[tex]t^{2}[/tex]+ initial height
putting h(t)=0 which is the final height and initial height=14,400 we get,
0=-16[tex]t^{2}[/tex] +14,400
16[tex]t^{2}[/tex]=14,400
t=[tex]\sqrt{14,400/16}[/tex]
[tex]t^{2}[/tex]=900
t=[tex]\sqrt{900}[/tex]
t=30
Hence, the time taken by barometer to hit the ground is 30 seconds.
Learn more about such problems
https://brainly.com/question/22673639
#SPJ2