A 4-foot spring measures 8 feet long after a mass weighing 8 pounds is attached to it. The medium through which the mass moves offers a damping force numerically equal to 2 times the instantaneous velocity. Find the equation of motion if the mass is initially released from the equilibrium position with a downward velocity of 3 ft/s. (Use g

Respuesta :

Answer:

[tex]\mathbf{x = 3te ^{-2 \sqrt{2t}}}[/tex]

Explanation:

From the given information concerning the spring-mass system:

Let us apply Hooke law.

Then, we have:

mg = ks

8 = k4

k = 8/4

k = 2

Provided that the mass weighing 8 lbs is attached to a spring.

Then, we can divide it by gravity 32 ft/s².

m = 8/32

m = 1/4 slugs

The medium that offers the damping force [tex]\beta = \sqrt{2}[/tex]

Now, let us set up a differential equation that explains the motion of the spring-mass system.

The general equation is:

[tex]mx '' + \beta x' + kx = 0[/tex]

where;

[tex]m = \dfrac{1}{4}[/tex]

k = 2,  and

[tex]\beta = \sqrt{2}[/tex]

Then;

[tex]\dfrac{1}{4}x'' + \sqrt{2} x' + 2x = 0[/tex]

By solving the above equation, the auxiliary equation is:

[tex]m^2 + 4 \sqrt{2} m + 8n = 0[/tex]

Using quadratic formula:

[tex]\dfrac{-b \pm \sqrt{b^2 -4ac}}{2a}[/tex]

[tex]m = \dfrac{-4 \sqrt{2} \pm \sqrt{(4 \sqrt{2})^2 -4(1)(8) }}{2}[/tex]

[tex]m = \dfrac{-4 \sqrt{2} \pm \sqrt{32 -32 }}{2}[/tex]

[tex]m = -2 \sqrt{2}[/tex]

Since this is a repeated root, the solution to their differential equation took the form.

[tex]x_c = c_1 e^{mt} + c_2 t e^{mt}[/tex]

[tex]x_c = c_1 e^{-2\sqrt{2} t} + c_2 t e^{-2\sqrt{2} t}[/tex]

From the initial condition.

At equilibrium position where the mass is being from:

x(0) = 0

Also, at the downward velocity of 3 ft/s

x'(0) = 3

Then, at the first initial condition:

[tex]x_c (0) = c_1 e^{-2\sqrt{2} *0} + c_2 (0) e^{-2\sqrt{2} *0}[/tex]

[tex]0= c_1 e^{0} + 0[/tex]

[tex]0= c_1[/tex]

At the second initial condition;

[tex]x' = -2 \sqrt{2} c_1 e^{-2 \sqrt{2} t } -2 \sqrt{2} c_2 t e^{-2 \sqrt{2} t } + c_2 e^{-2 \sqrt{2} t}[/tex]

where;

x'(0) = 3

[tex]x' (0) = -2 \sqrt{2} c_1 e^{-2 \sqrt{2}* 0 } -2 \sqrt{2} c_2 (0) e^{-2 \sqrt{2} *0 } + c_2 e^{-2 \sqrt{2} *0}[/tex]

[tex]3 = -2 \sqrt{2} * 0 *e^0 - 0 + c_2 e^0[/tex]

[tex]3 = 0 + c_2[/tex]

[tex]3 = c_2[/tex]

Replacing in the constraints, the equation of the motion is:

[tex]\mathbf{x = 3te ^{-2 \sqrt{2t}}}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico