Answer:
$133.33
Explanation:
In the above , the base price which is meant to the the last year price would be;
T = $24 + $12
T = $36
This year, the total cost, which is C
C = $33 + $15
C = $48
The consumer price index per the above question is calculated as;
Price index = (Current price / Base price period) × 100
Price index = (48 / 36) × 100
Price index = $133.33