A horizontal clothesline is tied between 2 poles, 20 meters apart. When a mass of 2 kilograms is tied to the middle of the clothesline, it sags a distance of 5 meters. What is the magnitude of the tension on the ends of the clothesline

Respuesta :

Answer:

[tex]T =99.94[/tex]

Explanation:

From the question we are told that

    The distance between the poles is  [tex]d = 20 \ m[/tex]

    The mass is [tex]m = 2 \ kg[/tex]

    The  sag distance [tex]=5m[/tex]

Generally the tension in the rope is mathematically represented as as

   

        [tex]T =\frac{mg}{2sin(\theta)}[/tex]                    

where  [tex]\theta =arctan(\frac{1}{5})[/tex]

 

        [tex]T =\frac{m*9.8}{2sin(tan^-1(\frac{1}{5})}\\[/tex]  

        [tex]T =99.94[/tex]

the tension on the line is 99.94

ACCESS MORE
EDU ACCESS