Respuesta :
Answer:
Qsp > Ksp, BaCO3 will precipitate
Explanation:
The equation of the reaction is;
Na2CO3 + BaBr2 -------> 2NaBr + BaCO3
Since BaCO3 may form a precipitate we can determine the Qsp of the system.
Number of moles of Na2CO3 = 0.96g/106 g/mol = 9.1 * 10^-3 moles
concentration of NaCO3 = number of moles/volume of solution = 9.1 * 10^-3 moles/10 L = 9.1 * 10^-4 M
Number of moles of BaBr2 = 0.20g/297 g/mol = 6.7 * 10^-4 moles
concentration of BaBr2 = 6.7 * 10^-4 moles/10 L = 6.7 * 10^-5 M
Hence;
[Ba^2+] = 6.7 * 10^-5 M
[CO3^2-] = 9.1 * 10^-4 M
Qsp = [6.7 * 10^-5] [9.1 * 10^-4]
Qsp = 6.1 * 10^-8
But, Ksp for BaCO3 is 5.1*10^-9.
Since Qsp > Ksp, BaCO3 will precipitate
Precipitate of BaCO₃ will form when 0.96g of Na₂CO₃ is combined with 0.20g BaBr₂ in a 10 L solution.
In which condition precipitate will form?
Precipitate will form in the reaction if for the given reaction value of Qsp i.e. solubility product quotient is more than Ksp i.e. solubility product constant.
Given chemical reaction is:
Na₂CO₃ + BaBr₂ → 2NaBr + BaCO₃
We can calculate the concentration of reactants in terms of molarity, as no. of moles of solute present in per liter of solution.
And moles will be calculate as n = W/M, where
W = given mass
M = molar mass
Given mass of Na₂CO₃ = 0.96g
Moles of Na₂CO₃ = 0.96g / 106 g/mol = 9.1×10⁻³ moles
Volume of solution = 10L
Concentration of Na₂CO₃ = 9.1×10⁻³ moles/10L = 9.1×10⁻⁴ M
Given mass of BaBr₂ = 0.20g
Moles of BaBr₂ = 0.20g / 297g/mol = 6.7×10⁻⁴ moles
Concentration of BaBr₂ = 6.7×10⁻⁴ moles/10L = 6.7×10⁻⁵ M
Qsp will be calculated as the product of their concentration:
Qsp = (9.1×10⁻⁴)(6.7×10⁻⁵) = 6.1×10⁻⁸
And value of Ksp for BaCO₃ = 5.1×10⁻⁹
From this we conclude that BaCO₃ will form precipitate.
Hence, precipitation of BaCO₃ takes place.
To know more about Qsp & Ksp, visit the below link:
https://brainly.com/question/7185695