Answer:
[tex]R=519.61N[/tex]
Explanation:
From the question we are told that
Tension T on a cable are T=300N
Generally the tensions on a pulley is
[tex]\sum f_x=T+T*cos(\theta)[/tex]
Therefore
[tex]\sum f_x=300+300*cos(60)[/tex]
[tex]\sum f_x=300 *1.5[/tex]
[tex]\sum f_x=450N[/tex]
Hence
[tex]T*sin(60) = 259.81N[/tex]
[tex]R= 450\=i +259.81\=i[/tex]
[tex]R=\sqrt{450^2+259.8^2}[/tex]
[tex]R=519.61N[/tex]