Answer: 49.10 pee unit
Explanation:
Direct materials = $14.30
Add: Direct labor = 23.90
Add: Variable manufacturing overhead = 3.00
Add: Avoidable overhead = 28.30 - 28.40 = 0.10
Avoidable cost = 41.10
The maximum amount that the company should be willing to pay an outside supplier per unit for the part if the supplier commits to supplying all 53,000 units required each year will be:
= 41.10 × 53000 + 424,000 / 53000
= 49.1 per unit