Answer:
v = 28.87 m/s
Explanation:
Given that,
Mass of a cubic tiger, m = 146 kg
Initial velocity, u = -22 m/s
Acceleration, a = -0.43 m/s²
Distance moved, s = -407 m
We need to find the final velocity of the tiger. Using third equation of motion to find it. Let v is the final velocity of the tiger.
[tex]v^2-u^2=2as\\\\v^2=(-22)^2+2\times (-0.43)\times (-407)\\\\=28.87\ m/s[/tex]
So, the final velocity of the tiger is 28.87 m/s.