Employees at a company are given £1,400 to spend on items for the office.
They decide to buy a coffee machine and as many bean bags as possible.
Bean bags cost £45 with an offer of "Buy at least 10 get 10% off the price."
The coffee machine costs £320.
How much will they have left over from the £1,400?

Respuesta :

9514 1404 393

Answer:

  £27

Step-by-step explanation:

If we assume that more than 10 bean bags will be purchased, their individual cost will be £45 - 10%×£45 = £40.50. Then the total cost of n beanbags and a coffee machine will satisfy the inequality ...

  £40.50n +£320 ≤ £1400

  40.50n ≤ 1080

  n ≤ 26 2/3 . . . . . . . 26 is more than 10, so the discount will be applied

Only an integer number of beanbags can be purchased, so the purchase of 26 beanbags and the coffee machine will leave a left-over amount of ...

  £1400 -(320 +26×40.50) = £1400 -1373 = £27

The employees will have £27 left over.

Answer:

The answer is £27.

ACCESS MORE
EDU ACCESS