Answer:
58,800Joules
Explanation:
The energy lost is equal to the workdone by the car as it skids.
Workdone = Force * Distance
Given
Force = 8000N
Get the distance using the equation of motion
v² = u² - 2gS
0² = 12² - 2(9.8)S
-12² = - 2(9.8)S
-144 = -19.6S
S = 144/19.6
S = 7.35m
Calculate the required energy
Workdone = 8000 * 7.35
Workdone = 58,800Joules
Hence the energy lost due to friction is 58,800Joules