Respuesta :

The answer would be 84.007 g/mol

Answer:

84.01 g/mol

Explanation:

Look at your periodic table for the atomic mass for Na, H, and C, and O

Na = 22.99

H = 1.01

C = 12.01

O = 16.00

They are three oxygen atoms. So 16(3) = 48

Now do basic math.

22.99 + 1.01 + 12.01 + 16.00(3) = 84.01 g/mol.

Literally found this in a YouTuube video lol. Hope it helped doe!

ACCESS MORE
EDU ACCESS