Respuesta :

Answer:

MA = 2.5

Explanation:

Given that,

Effort force applied to a screwdriver to pry the lid off of a can= 40 N

The screwdriver applies 100n of force to the lid = 100 N

We need to find the mechanical advantage of the screwdriver. Mechanical advantage of a machine is given by the ratio of load to the effort.

m = load/effort

= 100/40

= 2.5

Hence, the MA of the screwdriver is 2.5

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico