The students at Porterville Elementary sold raffle tickets, each for the same price, for a fundraiser. The equation below shows how much money was raised with t tickets sold.
$624 = $12t
What is the unit rate in the equation above?
A.
$624 per raffle ticket
B.
$52 per raffle ticket
C.
$612 per raffle ticket
D.
$12 per raffle ticket