A body weighing 108N moves with speed of 5m/s in a horizontal
circular of radius 5m.Calculate the magnitude of the:
(i)centripetal acceleration (ii) Centripetal force (iii) centrifugal
force​

Respuesta :

Answer:

i) 5 [tex]m[/tex]/[tex]s^{2}[/tex]  ii) 54 [tex]N[/tex]  iii) 54 [tex]N[/tex]

Explanation:

i) [tex]a = \frac{v^{2}}{r}[/tex] ⇒ [tex]a[/tex] = 5² ÷ 5 = 5 [tex]m/s^{2}[/tex]

ii) [tex]m = \frac{W}{g}[/tex] ⇒ [tex]m[/tex] = 108 ÷ 10 = 10.8 [tex]kg[/tex] , [tex]F = ma[/tex] ⇒ [tex]F =[/tex] 10.8 × 5 = 54 [tex]N[/tex]

iii) F1 = F2 = 54 [tex]N[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico