Car A travels 170 miles in 4 hours. car B travels 306 miles in 4 hours. car C travels 550 miles in 11 hours. Which car has the fastest average speed? ​

Respuesta :

Answer:

car b

Step-by-step explanation:

car a: 170/4=17.5 mph

car b: 306/4=76.5 mph

car c: 550/11=50 mph

ACCESS MORE
EDU ACCESS